dobrodružství

Jednotlivá dobrodružství (dobra) najdete na různých stránkách. Každý si vybere časem tu stránku která mu nejlépe vyhovuje. Osettlers.com je v češtině, celkem podrobná a má i hodně návodu přímo od hráčů. Nevýhoda je relativně málo kombinaci genů které je možné použít. Je to ruská stránka, tak se nedivte, když se místo obvyklých informací objeví jen nápis v azbuce. To je v době, kdy je prováděn update. Někdy trvá i několik hodin. Wiki.eu je v angličtině nebo polštině, čeština bohužel chybí. U návodu je hodně kombinací, někdy mapky návodu ale nesouhlasí se skutečností. Je potřeba před použitím zkontrolovat jestli tábory nepřátel v návodu souhlasí s mapkou. U tsomaps.com mi připadají některé návody nepřehledné, a celkově použití stránky je trošičku složitější a nezvyklé. O settlersonlinemaps.com můžu říct vlastně to samé, navíc přes opakované pokusy zvolit češtinu která je v nabídce jazyků uvedena, se mi stránka načítá stále v angličtině. Na všech těchto jsou uvedeny i další informace nejen o dobrodružstvích, ale i o ekonomice, budovách a jiných důležitých věcech. Na stránce Deník-dobrodruha-SeFFa jsou návody na většinu dobrodružství. Mě osobně připadají dost nepřehledné, poslední aktualizace některých návodu proběhla už před několika lety a u každého návodu existuje jen verze od Seffa. Jiné kombinace genu nebo armády tu nenajdete. Na forum.thesettlersonline.net je také několik návodu, stejně jako u Seffa je vždy jen jedna možná kombinace genů a armády. Stránka je v angličtině.

Dobrodružství můžete koupit u kupce, můžou je přinést průzkumníci, můžete je dostat jako odměnu za plnění úkolů nebo z excelsioru. Samozřejmě můžete převážnou většinu vyměnit se spoluhráči, ať už přímo, nebo prostřednictvím obchodní kanceláře.
Na hledání předmětů na všech dobrech můžete použít pinky.
Spouštět se dobra dají jen z hvezdy, ze záložky "dobrodružstvi".

Jako úvod dostane každý za úkol sjet dobro Lovec odměn . Dále můžete svoje začátky zkoušet nejlépe s dobry Ostrov pirátů , Ztracená lebka , Tropické slunce , Ospalý útes nebo Vězeňský ostrov. Jsou to jednoduchá dobra se slabými tábory a jednoduchými úkoly.

Jako pokračování jsou v této kategorii nejčastěji hrána dobrodružství Koňský hřbet , Čarodějnice z močálů , Bohatým brát a Temní veleknězové . Na Koňském hřbetu se dají zkoušet první bloky, na Čarodějnici můžete kombinovat napadení několika táborů za sebou, na BB a TV můžete bojovat společně s přítelem nebo prodávat ls, tady se pak ceny pohybují kolem 500 mincí.

Cenné informace a Dračí pelech (lv28+) jsou odměny z lodi (z excelsioru). Jsou neprodejné protože nedají se posílat. V obouch máte úkoly na které je potřeba vyrobit předměty v zásobárně. Tedy pozor před začátkem koukněte, jestli je volná. Není příjemné pak hodiny čekat než se dokončí třeba cestovatelská rodina.

Obléhání , Zatýkání bukanýrů a Poklad na jezeře jsou koopky. Z těch se nejčastěji jezdí poklad a potom obléhání. Koopky jsou ale v této kategorii relativně málo hrány.

Ostrov pirátů je v poslední době velice zřídka vidět a cena postupně roste. Jaký k tomu je důvod mi zatím není jasné.

Zrádci a Spící sopka se hrají dost zřídka.

Návrat do hnízda banditů a Další pokusy na odlehlém místě jsou následná dobra a velice zřídkavá. Pokud je dostanete, schovejte si je na úkoly. Shánět následná dobrodružství může přijít draho. Jejich hodnoty dosahují při výměnách v obchodě i několik tisíc fazolí.

Pšeničný konflikt a Dvojčata jsou scénáře, na těch se jenom plní úkoly. Nejsou tam žádné boje. Pozor na nabídky v obchodě kde jsou za ně někdy vyžadovány nesmyslně vysoké sumy. Ani jeden ze scénářů není ničím zvláštním, dají se oba koupit levně u kupce

Dobrodružství lv36+:
Ve všech stupních jsou uvedena i další dobra o kterých se vůbec nezmiňuji protože to jsou dobra která se objeví jen při eventech, ať to jsou vánoce, hallowen nebo velikonoce. Ty mimo event nejsou k dostání. Jsou to například Traper Garrun, Záchrana Vánoc nebo Ukradené sáně

Hodnota mapek dober těchto prvních dvou skupin (lv26+ a lv36+) se při výměnách pohybuje podle nutností výměny od 10 do asi 500 mincí. výjimku tvoří snad je (překvapivý útok) a BB (bohatým brát). Ty se pod 150 mincí těžko seženou, následná dobrá o kterých se zmiňují samostatně a samozřejmě seveřané, ti nemají konkurenci. U všech ostatních jsou opravdu hodnoty už od 10 mincí možné

Pokud se v nabídce objeví ls na dobra z těchto dvou skupin, omezují se zpravidla na dobra Překvapivý útok (PÚ) , Zkažený Viktor, Bohatým brát (BB) a Temní veleknězov (TV). Ceny těchto ls nejsou zpravidla vyšší než 600 mincí. Synové Veldtu se jezdí vlastně jen na úkoly a Střelný prach a Divoká Mařena se nejezdí skoro vůbec. U těch by ale ls nemělo být o moc dražší. Ls na Seveřany dosahuje stejně jako mapka někdy závratných výšin.

Druhou skupinou jsou tedy dobra přístupná po dosažení lv 36. I tady jsou ale některá oblíbenejsí než ostatní. Je to například Překvapivý útok , kde se dají už zkoušet komplikovanější bloky, nebo Zkažený Viktor , kde se naučíte hledat vhodné místo pro vhodný začátek útoku.

Patří sem i Synové Veldtu , Střelný prach a Divoká Mařena , ty ale jezdí málo kdo, protože ztráty nejsou úměrné hodnotě odměny.

Samozřejmě k těm „dobrým“ dobrům patří i Seveřané , ale jejich hodnota při výměně v obchodě ani zdaleka neodpovídá těm několika prkýnkům které se nakonec dostanou. Proč tomu tak je se nedá už zjistit. Já osobně seveřany odkládám stranou až bude nějaký úkol kde je budu potřebovat nebo až mi za ně někdo nabídne opravdu pěknou cenu. :))

Vyhnanci a Hnízdo banditů také nejsou zvlášť oblíbené ale to je spíš tím, že se tak často nevyskytují.

Nájezd na nájezdníky a Vykradači hrobek jsou koopky. Z těch se jezdí spíš nájezdníci.

Ostrov Tikki dostanete jako součást úkolu Podivná mince . Je také neprodejné a bez něj se úkol nedá ukončit. Je to vlastně mini-dobro kde je 6 jednoduchých táborů.

Staří přátelé , Invaze Nordů a Mateřská láska jsou opět následná dobrá o kterých platí to samé co jsem psal už v předcházejícím příspěvku „dobra lv26+“. Je jich málo, jsou drahá a pokud je člověk má, je lepší si je schovat na případný úkol který bude vyžadovat právě nějaké následně dobro.

Srdce lesa je jediný scénář, opět nic zvláštního, dá se levně koupit a je to zase jen sbírání, výroba a doručení.

Dobrodružství lv42+:
Tato skupina je pro většinu hráčů nejzajímavější. Není to jen tím, že kolem asi lv40 končí až do té doby celkem rychlý postup a je nutne shánet dostatek exp ale hlavně do této skupiny patří všechny dobra malého krejčího, která se jezdí i ve vyšších lv. K dobrům nizsich lv se pak už téměř nikdo nevrací. V zásadě se dají tato dobra rozdělit do dvou skupin:
U epických dober se vytváří jakésy „uskupení býků“ (RB) a uskupení „černých rytířů“ (BK). Tedy uskupení hráčů kteří hrají převážně RB a ti druzí zase BK. Ti jsou pak schopni sjet až 10 (!!) těchto dober za den. Každý neustále na svém postupu něco vylepšuje, snižuje ztráty a zkracuje herní čas. Temné bratrsvo (TB) a pokusy nejsou nijak zvlášť v oblibě. To je vidět i na výměně, jak často jsou nabízeny ls na RB a BK a jak často se objeví TB nebo pokusy.
Momentálně se ceny ls drží kolem 1500 mincí u BK (zajímavé je, že tady cena spíš klesá) a kolem 3000 mincí u RB (pořád častěji se objevují hodnoty vyšší). Samozřejmě se čas od času objeví jedinci, kteří tato ls nabízejí za hodnoty podstatně vyšší. Důvod k tomu je, stejně jako u výměny v obchodě neznalost, snaha o co nejvyšší zisk nebo blbost hráče. Je samozřejmě možné, že se hráč domnívá že jeho ls je něco zvláštního, proto, že se mu třeba po letech poprvé podařilo býka nebo rytíře zvládnout. Není možné jedno od druhého rozlišit. Cena TB, pokud se objeví, se pohybuje asi uprostřed, tedy kolem 2000 mincí. U hodnoty pokusu si nejsem jistý. Já sám neřadím pokusy na nějaké zvláštní místo a jsem přesvědčen, že by ls na ně nemělo být dražší než ls na býka. Jiní hráči jsou ale názoru, že se jedná o výjimečnou šanci na odměnu neboť tu je možnost získání následného dobra a požadují za ls na ně třeba i několik tisíc jednotek žuly. To musí rozhodnou každý sám, jestli mu tato loterie pokusú stojí za to.
Ceny mapek se u všech pohybují asi od 150 do 400 mincí. Zajímavé je, že tady nejsou pokusy žádná vyjímka. Spíš naopak jsou k dostání často ještě levněji. Dávat za některou z těchto mapek víc, je zbytečné.
Pohádková dobra, tedy všechny dobra krejčího jsou snad nejoblíbenější a nejhranější v celé hře. Tady je zcela jasně určen „postup“. Skoro každý začíná u dobra Statečný malý krejčí . Těch je i nejvíc k dostání. Mapku na „statecnýho“ můžete vyměnit už za 250 mincí, možná i levněji. Pravděpodobnost, že vám něco u odměny „padne“, tedy nějaká mapka nebo úkol je velice nízká. Je to však jediné dobro kde „padají“ synkové. To je myslím i hlavní důvod, proč je spousta hráčů jezdí a kupuje ls. Hodnota ls na statečného je teď asi 3000 fazol nebo přepočet (6k žuly nebo 12k mincí). Zvlášť při výměně za mince se ale téměř všichni měnitelé snaží nasadit podstatně vyšší laťku.
Další v řadě je Chytrý malý krejčí, pravděpodobnost „padavek“ je podstatně větší, ale i množství ztrát se nechá vidět. Zatímco statečný se dá jet třeba i jen rekama a genama z hospody, musíte mít na chytráka dobrou armu. Bez kuší, elity a děl je chytrák jen obrovský masakr. Jednoduché porážení táborů v řadě jako u statecného tady není možné. Je buď nutné nasadit bloky, nebo se smířit s tím že ztráty budou obrovské a že dobro pojedu i několik dní. Mapku si pořídíte stejně jako předcházející poměrně levně. Dávat za mapku chytráka víc než 400 mincí je zbytečnost. Oproti tomu je ls na chytráka za asi 5000 fazol téměř standart. Vzhledem ke ztrátám a relativní obtížnosti není chytrák ani zvlášť oblíben a objeví se v nabízených ls poměrně zřídka.

  Příklad výměny kterou není vhodné akceptovat. Podobné nabídky ale existují bohužel často.

  Podobná nabídka u ls, mapu chytráka za jiného krejčího?ls statečného je za 3k fazolí.

Synové malého krejčího jsou po statečném druhý nejčastěji hraný krejčí. Je na něm sice spousta blokú, ale ve všech návodech jsou spolehlivě propočteny a pokud se nezamění vojáci, nezapomene doplnit armáda, nepošle se gen na špatný tábor nebo neudělá jiná běžná blbost ani nepadají. Já osobně měl hlavně problém s bloky na prostřední větvy ostrova. Nejprve jsem nevěděl, že za prvním táborem je něco jako past, tedy les, který je znázorněný jen malým zeleným bodem a který mi, než mi to jedna dobrá duše vysvětlila, sežral dost armády. Ten les jsem pak i přestal řešit blokem, protože byl zpravidla rychlejší než mastergen. A pak jsem několikrát zapoměl, že utok na druhý tábor v tomto bloku je nutné poslat na vůdce. A nakonec jsem měl ještě problémy s posledním blokem na této větvy, kdy byl tábor před vůdcem často hotov opět už před mastergenem. Ale to si musí každý vyskoušet sám, co mu vyhovuje a co ne. Co se týká cen synků, dostáváme se už do vyšší cenové kategorie. Hodnota mapky synku je kolem 10k fazol a ls je přibližně stejně.
Zbývající dva, Hrdinský malý krejčí a Zrazený malý krejčí patří vedle chytrého k těm co se méně jezdí. Ještě tak zrazený, ale hrdina je na výměně pomalu rarita. U obou je to asi kvůli ztrátám které jsou postatne vyšší než u synů. Proto je vlastně paradox, že jsou ls na ně v přibližně stejné relaci jako synové. Ls na oba je možné koupit už za asi 9k fazol, možná i méně a mapky stojí u hrdiny kolem 4k fazol a u zrazeného kolem 13k.
Jak se ceny vytvářejí je někdy záhadné a nechci se o tom zbytečné rozepisovat. Jak jsem v jednom rozhovoru řekl: já ceny nedělám, já je jen akceptuji.

1 komentář: